Gdzie zamontować kocioł – w łazience, pomieszczeniu technicznym czy kuchni?
Nowoczesne gazowe kotły grzewcze marki Junkers o mocach do 30 kW to urządzenia o znacznie mniejszych rozmiarach niż ich odpowiedniki zasilane olejem opałowym lub paliwami stałymi. Kotły gazowe służące do produkcji ciepła dla celów ogrzewania jak i ciepłej wody, to najczęściej niewielkich rozmiarów jedno- lub dwufunkcyjne przepływowe urządzenia wiszące oraz dwufunkcyjne, zintegrowane z zasobnikami ciepłej wody, urządzenia wiszące lub stojące. Kompaktowe rozmiary powodują, że można je instalować zarówno w oddzielnych kotłowniach, jak i w łazienkach, kuchniach, pralniach, pomieszczeniach gospodarczych, zlokalizowanych zarówno w piwnicach, w pomieszczeniach na dowolnych kondygnacjach budynków oraz na poddaszach.
Przy wyborze miejsca montażu kotła ważny jest dostęp do mediów niezbędnych do jego działania tj. wody i energii elektrycznej. Miejsce montażu kotła powinno przewidywać skuteczne odprowadzanie spalin z kotła, doprowadzanie powietrza potrzebnego do spalania paliwa oraz zapewnienie wentylacji nawiewnej i wywiewnej pomieszczenia kotła. Dodatkowo w przypadku kotłów kondensacyjnych należy przewidzieć dostęp do instalacji kanalizacyjnej, ze względu na konieczność odprowadzania kondensatu.
Jak dobiera się moc kotła do domu jednorodzinnego?
Podstawą doboru kotła grzewczego jest obliczone w projekcie budowlanym zapotrzebowanie na moc grzewczą w kilowatach (kW). Przy braku tej informacji, orientacyjną moc kotła można określić na podstawie kubatury lub powierzchni ogrzewanych pomieszczeń, uwzględniając izolacyjności przegród (ściany, okna, drzwi), ich usytuowanie względem stron świata, temperatury obliczeniowej na zewnątrz i wewnątrz budynku. Uproszczony dobór może być niedokładny (zbyt mała moc kotła lub wyższe koszty inwestycyjne). Dlatego warto korzystać z usług projektanta. Jeśli kocioł ma podgrzewać ciepłą wodę użytkową należy uwzględnić ten fakt przy jego doborze. Wybór urządzeń służących produkcji ciepłej wody zależy zarówno od ilości osób, która będzie korzystała z ciepłej wody, od tego czy użytkownicy będą korzystali z niej równocześnie oraz rodzaju i wielkości punktów poboru.
Kotły z zasobnikiem ciepłej wody (dodatkowym lub zintegrowanym) są przeznaczone do domów lub apartamentów wyposażonych w wiele punktów poboru ciepłej wody (np. dwie lub więcej łazienek + kuchnia) lub w punkty poboru, ale o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę np. duża wanna narożna. Dodatkowo są to rozwiązania polecane w przypadku rozległych instalacji wyposażonych w przewód cyrkulacyjny.
Jak zadbać o świeże powietrze w pomieszczeniu?
Systemy wentylacji AerastarComfort marki Junkers oferują świeże powietrze przez całą dobę, we wszystkich pomieszczeniach, niezależnie od warunków atmosferycznych i bez konieczności ich wietrzenia.
Urządzenia są przystosowane do montażu w nowych obiektach, jak i tych modernizowanych. W przypadku regulowanej wentylacji następuje wywiewanie powietrza z pomieszczeń wilgotnych, takich jak kuchnia, łazienka i pomieszczenia gospodarcze przez centralne urządzenie wentylacyjne i wprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń mieszkalnych i sypialnych. Jednocześnie wymiennik ciepła przekazuje ciepło z powietrza zużytego do powietrza świeżego. Stopień odzysku ciepła sięga przy tym 91%.
Zaletą tych urządzeń jest też to, że wiosną i latem specjalne filtry skutecznie blokują nie tylko napływ insektów z zewnątrz, lecz również pyłków roślin, które są szczególnie uciążliwe dla alergików.
Twoja odpowiedź:
Adres Trackback | Subskrybuj komentarze